Серед знайомих та друзів є чимало хто хоче попасти в ІТ. Тут потрібні практичні навички, а сама галузь просувається з допомогою зусиль інженерів програмного забезпечення та докторами компʼютерних наук.
Звісно краще стати доктором компʼютерних наук. На це може піти від трьох років освіти та ще рік на дисертацію, але ми тут не для цього. Нам потрібно мʼясо та реальна робота, нам потрібно ремесло та практикувати майстерність в ньому і тут є єдино можливий варіант.
В сучасних операційних системах майже на кожному компютері уже встановлена програма python. Якщо її запустити та виконати команду import this
то ми побачиму пасхалку.
Так званий The Zen of Python, доданим Tim Peters в PEP
Там є дуже чудовий рядок:
There should be one-- and preferably only one --obvious way to do it.
Звісно є багато способів досягнути цілі, та якщо, вибачте, ви голодні то єдиний вірний шлях це піти й поїсти. Якщо так сталось що ви не можете жувати, тоді є необхідне мед обладнання щоб допомогти проштовхнути їжу. В крайньому випадку є капельниці.
Як бачите у випадку з харчуванням по мірі ускладення завжди є один найпростіший та найочевидніший спосіб зробити це.
Отож, якщо ви хочете створювати веб сайти, мобільні додатки, сервіси чи що небудь інше що стосуєтся автоматизації дій з допомогою компʼютера є тільки один єдиний шлях…
Університети, курси, менторинг тощо це все приходить потім.
Коли навчався в коледжі то програмування я освоїв ДО університету.
До курсу по базам даним я уже користувався базами даних.
До особистого менторства на шляху професійного росту я уже розбирався в темі.
До будь чого чим би я не займався в ІТ, я уже написав як мінімум десяток файлів на тему щоб розібратись в темі. Слід просто писати код! Це і є це ремесло. Як для письменника писати прозу чи вірші є основної діяльністю в ремеслі так і в програмуванні. Писати код!
Не пишеш код - не програміст!
Ви можете придертись до суті або ще до тонкощів що не тільки програмісти можуть написати уривки коду, і те що CTO компаній та тех ліди майже не пишуть код більшу частину свого робочого часу але це Ваші відмазки. Код все одно треба писати. Якщо не своїми руками то чужими. В голові вибудовуються схеми, а вдома як хоббі під час використання компʼютера щоб бодай спробувати нову технологію без програмування не обійтись. Тому не обманюємо себе, перестаємо шукати магічні пігулки і програмуємо ще ДО ТОГО ЧАСУ як починаємо йти на курс, чи там в університет чи до особистого ментора.
Якщо дійсно хочете стати програмістом, та послухаєе цієї поради. Поради Просто пишідь код
. Ви мені потім подякуєте за це.
Якщо Ви маєте компʼютер, то у вас уже все є. Бере відкриваєте будь який блокнот, створюєте скрипт який може витягнути з таблиці excel чи csv та видрукувати вам в консолі. Що таке консоль?
Ви розберетесь якщо Вам цікаво. Важливо не це. У Вас є компʼютер який може зробити роботу за Вас. Робити дуже багато роботи простим запуском команди з командного рядка, з іконки на робочому столі чи взагалі постійно працювати на фоні і це навіть непомітно.
Почнемо з простого. Ви уже можете користуватись якимось дуже крутим програмним продуктом. Чи це Microsoft Office Excel, чи це Google Spredsheets або Blender чи регулярно виконуєте однотипну роботу з переміщенням файлів чи редагуєте фото/відео одноманітним чином. У кожному з цих продуктів є можливість добавити свій унікальний макрос, плагін, модуль щоб можна було щось автоматизувати.
Ось для прикладу увесь сайт посвячений написанню Visual Basic для Excel файлів.
Якщо у вас MacOs то у Вас уже встановлений python. Cmd
+ ⎵
відкривається вікно для запуску будь якої програми, набираємо Terminal
і тиснемо ⏎
. В ньому виконуємо команду python
і тепер можемо пробувати щось програмувати.
Ось декілька команд для спроб щоб розігріти апетит:
import __hello__
import this
import antigravity
та багато іншого, можна глянути деякі замітки тут
…
Якщо Ви уважно читали та уже встигли перейти по вказанм посиланням, то замітили що все Англійською. Так, програмування та англійська мова йдуть ручка за руку одне з одним. Тому я кажу що жартома що
…найкраща мова програмування це Англійська
…але Вам не обовязково знати англійську щоб пробувати програмувати. Але якщо Ви дуже намірені стати програмістом, то все ж таки варто паралелньо з програмування вчити англійську мову.
Припустимо якщо 1г виділяєте на програмування то виділіть 1г на вивчення англійської в день. Так! Рівно стільки ж, це настільки важливо. Проте писати код все таки важливіше для програміста ніж спілкуватись та знати англійську на рівні рідної мови. Більшість з нас є на середньому рівні і впевнено володіють граматикою і тільки. Знати Англійську треба на рівні необхідних основ а поверх накладається уся термінологія технологій та знань компютерних наук.
Тому просто почніть писати код! Експериментуйте що можна робити, якщо Ви уже це робите то єдине що Вам залишилось це шукати знайомих або друзів які допоможуть Вам знайти де і як примінити те що Ви уже вмієте робити
Все дуже просто, якщо це до вподоби і ніяк не можете зупинитись в постійних пошуках різних експериментів що можна робити з компʼютером (а можна ой як багато всього робити), то Вам уже дано що Ви хочете робити.
Уявімо собі що Ви хочете зробити черговий ChatGPT… Слід розуміти що з ним працює компанія Open AI, і туди було внесено величезний фінансовий внесок та чимало людиногодин було потрачено щоб запустити та підтримувати сервіс. В даному випадку неважливо що ви вибере, створювати мобільні додатки, реалізовувати гру чи створити соціальний сервіс де люди можуть взаємодіяти задуманим Вами чином.
Повертаючи із ChatGPT. Якщо ми хочемо перевикористати ChatGPT в своїх цілях це один спосіб дивитись на задачу. Тут усе просто, уже є ресурси де можна спробувати відтворити веб інтерфейс чату а під капотом використати той самий chatGPT.
Лишу це тут:
А якщо хочемо повністю відворити chatGPT то найкраще це вивчити предмет і почати вивчати Generative AI, почати можна звідси де роказують про RLHF.
Загалом, ставимо реалістичні цілі та пробуємо експериментувати своїми руками. Обираємо тему, відгризаємо малесенький кусучок та опрацьовуємо її пишучи код та випробовуючи технології.